Competition
  • Champions League Femenina
Champions League Femenina
FC Barcelona Femenino FC Barcelona Femenino FCBF

-

Minsk Women Minsk Women ZFM

-

CHAMPIONS LEAGUE

Monaco drawn against Fenerbahçe in Third Round

Former Champions League finalists Monaco face a tricky third qualifying round tie against Turkey's Fenerbahçe after the draw was made in Nyon on Friday.

Monaco drawn against Fenerbahçe in Third Round
JEAN-CHRISTOPHE BOTT EFE

Former Champions League finalists Monaco face a tricky third qualifying round tie against Turkey's Fenerbahçe after the draw was made in Nyon on Friday.

Monaco, who were beaten 3-0 by José Mourinho's Porto in the 2004 final, finished third in France's Ligue 1 last season while Fenerbahçe came second to Beşiktaş in the Turkish top flight.

Ex-Manchester United strikers Radamel Falcao and Robin van Persie could line up against each other after the former returned to Monaco in the close season following unsuccessful loan spells at Old Trafford and then Chelsea.

Four-time European champions Ajax were drawn against Greek outfit PAOK, with 2009 UEFA Cup winners Shakhtar Donetsk taking on Switzerland's Young Boys and Anderlecht playing surprise Russian Premier League runners-up Rostov.

Celtic must recover from a shock 1-0 defeat to Gibraltar part-timers Lincoln Red Imps in the first leg of their second round qualifier to keep their Champions League hopes alive. Brendan Rodgers' side will face the winner between Zalgiris Vilnius and Astana should Celtic overturn their one-goal deficit in next week's return fixture in Glasgow.

Third round ties will be played from 26-27 July and then 2-3 August with the winners advancing to the play-off round, the final qualifying phase before the group stage.

Ajax v PAOK

Sparta Praha v Steaua București

Shakhtar Donetsk v Young Boys

Rostov v Anderlecht

Fenerbahçe v Monaco

Rosenborg/IFK Norrköping v The New Saints/APOEL

Vardar/Dinamo Zagreb v Dinamo Tbilisi/Alashkert

Olympiacos v Hapoel Beer-Sheva/Sheriff

Žalgiris Vilnius /Astana v Lincoln /Celtic

Olimpija Ljubljana /Trenčín  v Zrinjski /Legia Warszawa

Viktoria Plzeň v Qarabağ /F91 Dudelange

Astra Giurgiu v Crusaders /FC København

BATE Borisov/SJK Seinäjoki v Dundalk/FH Hafnarfjördur

Ludogorets Razgrad/Mladost Podgorica v Valletta Crvena zvezda

Partizani/Ferencváros v FC Salzburg/Liepāja