Los 40 USA
NewslettersSign in to commentAPP
spainSPAINchileCHILEcolombiaCOLOMBIAusaUSAmexicoMEXICOlatin usaLATIN USAamericaAMERICA

NAACP Awards

54th NAACP Image Awards: Complete list of winners

The 54th NAACP Image Awards took place on Saturday. Find out who took home an award at the ceremony.

Update:
The 54th NAACP Image Awards took place on Saturday. Find out who took home an award at the ceremony.
MARIO ANZUONIREUTERS

Angela Bassett was the big winner at the 54th NAACP Image Awards held on Saturday night.

The actress took home three awards at the ceremony, including Entertainer of the Year. She also won for Supporting Actress in a Motion Picture for ‘Black Panther: Wakanda Forever’ and Actress in a TV Drama for Fox’s ‘9-1-1′.

As for ‘Black Panther: Wakanda Forever’, the film won for Best Motion Picture. Earlier in the week, the movie picked up seven other awards, making it the top winner on the night with eight wins.

Check out the full list of winners announced during Saturday’s telecast below.

Full list of winners at the 54th NAACP Image Awards

Entertainer of the Year

  • Angela Bassett (WINNER)
  • Mary J. Blige
  • Quinta Brunson
  • Viola Davis
  • Zendaya

Outstanding Motion Picture

  • “A Jazzman’s Blues”
  • “Black Panther: Wakanda Forever” (WINNER)
  • “Emancipation”
  • “The Woman King”
  • “TILL”

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Daniel Kaluuya – “Nope”
  • Jonathan Majors – “Devotion”
  • Joshua Boone – “A Jazzman’s Blues”
  • Sterling K. Brown – “Honk for Jesus. Save Your Soul”
  • Will Smith – “Emancipation” (WINNER)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Danielle Deadwyler – “TILL”
  • Keke Palmer – “Alice”
  • Letitia Wright – “Black Panther: Wakanda Forever”
  • Regina Hall – “Honk for Jesus. Save Your Soul”
  • Viola Davis – “The Woman King” (WINNER)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Aldis Hodge – “Black Adam”
  • Cliff “Method Man” Smith – “On The Come Up”
  • Jalyn Hall – “TILL”
  • John Boyega – “The Woman King”
  • Tenoch Huerta – “Black Panther: Wakanda Forever” (WINNER)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever” (WINNER)
  • Danai Gurira – “Black Panther: Wakanda Forever”
  • Janelle Monáe – “Glass Onion: A Knives Out Mystery”
  • Lashana Lynch – “The Woman King”
  • Lupita Nyong’o – “Black Panther: Wakanda Forever”

Outstanding Comedy Series

  • “Abbott Elementary” (WINNER)
  • “Atlanta”
  • “black-ish”
  • “Rap S**t”
  • “The Wonder Years”

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson – “black-ish”
  • Cedric The Entertainer – “The Neighborhood” (WINNER)
  • Donald Glover – “Atlanta”
  • Dulé Hill – “The Wonder Years”
  • Mike Epps – “The Upshaws”

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • Loretta Devine – “Family Reunion”
  • Maya Rudolph – “Loot”
  • Quinta Brunson – “Abbott Elementary” (WINNER)
  • Tichina Arnold – “The Neighborhood”
  • Tracee Ellis Ross – “black-ish”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Brian Tyree Henry – “Atlanta”
  • Deon Cole – “black-ish”
  • Kenan Thompson – “Saturday Night Live”
  • Tyler James Williams – “Abbott Elementary” (WINNER)
  • William Stanford Davis – “Abbott Elementary”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Janelle James – “Abbott Elementary” (WINNER)
  • Jenifer Lewis – “black-ish”
  • Marsai Martin – “black-ish”
  • Sheryl Lee Ralph – “Abbott Elementary”
  • Wanda Sykes – “The Upshaws”

Outstanding Drama Series

  • “Bel-Air”
  • “Bridgerton”
  • “Euphoria”
  • “P-Valley” (WINNER)
  • “Queen Sugar”

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Damson Idris – “Snowfall”
  • Jabari Banks – “Bel-Air”
  • Kofi Siriboe – “Queen Sugar”
  • Nicco Annan – “P-Valley” (WINNER)
  • Sterling K. Brown – “This Is Us”

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Angela Bassett – “9-1-1″ (WINNER)
  • Brandee Evans – “P-Valley”
  • Queen Latifah – “The Equalizer”
  • Rutina Wesley – “Queen Sugar”
  • Zendaya – “Euphoria”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Adrian Holmes – “Bel-Air”
  • Amin Joseph – “Snowfall”
  • Caleb McLaughlin – “Stranger Things”
  • Cliff “Method Man” Smith – “Power Book II: Ghost” (WINNER)
  • J. Alphonse Nicholson – “P-Valley”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Adjoa Andoh – “Bridgerton”
  • Bianca Lawson – “Queen Sugar”
  • Loretta Devine – “P-Valley” (WINNER)
  • Susan Kelechi Watson – “This Is Us”
  • Tina Lifford – “Queen Sugar”

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • “Carl Weber’s The Black Hamptons”
  • “From Scratch”
  • “The Best Man: The Final Chapters” (WINNER)
  • “The Last Days of Ptolemy Grey”
  • “Women of the Movement”

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Morris Chestnut – “The Best Man: The Final Chapters” (WINNER)
  • Samuel L. Jackson – “The Last Days of Ptolemy Grey”
  • Terrence Howard – “The Best Man: The Final Chapters”
  • Trevante Rhodes – “Mike”
  • Wendell Pierce – “Don’t Hang Up”

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Niecy Nash-Betts – “Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story” (WINNER)
  • Regina Hall – “The Best Man: The Final Chapters”
  • Sanaa Lathan – “The Best Man: The Final Chapters”
  • Viola Davis – “The First Lady”
  • Zoe Saldaña – “From Scratch”

Outstanding Supporting Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Glynn Turman – “Women of the Movement”
  • Keith David – “From Scratch” (WINNER)
  • Omar Benson Miller – “The Last Days of Ptolemy Grey”
  • Russell Hornsby – “Mike”
  • Terrence “TC” Carson – “A Wesley Christmas”

Outstanding Supporting Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

  • Alexis Floyd – “Inventing Anna”
  • Danielle Deadwyler – “From Scratch”
  • Melissa De Sousa – “The Best Man: The Final Chapters”
  • Nia Long – “The Best Man: The Final Chapters” (WINNER)
  • Phylicia Rashad – “Little America”