Los 40 USA
NewslettersSign in to commentAPP
spainSPAINchileCHILEcolombiaCOLOMBIAusaUSAmexicoMEXICOlatin usaLATIN USAamericaAMERICA

AWARDS

Tony Awards 2023 nominations: the complete list

With the 76th ceremony upon us, we check out the full list of all those fine actors and theater collaborators up for an award.

Update:
With the 76th ceremony upon us, we check out the full list of all those fine actors and theater collaborators up for an award.
ANGELA WEISSAFP

Excitement is building as the latest edition of the Tony Awards arrives. For those that don’t know, this is an annual ceremony that celebrates achievements in live Broadway theater performances, and the Tony Awards have been an important part of the Broadway community since their inception in 1947. Winning a Tony is considered one of the highest honors in the theater industry.

Who’s up for a Tony Award in 2023?

The Awards this year will take place on Sunday, June 11, and will be hosted by Broadway star Ariana DeBose yet again. Early in May, however, the nominations were unveiled by Lea Michele and Myles Frost.

‘Some LIke It Hot,’ the musical adaption of the 1959 hit comedy classic led the nominations with 13 total including Best Musical. Closely behind ‘& Juliet,’ ‘New York, New York,’ and ‘Shucked’ earned nine nominations each.

The Tonys ceremony will air live from New York City’s United Palace Theater on Sunday, June 11, at 8 pm ET on CBS and stream live on and be available on demand on Paramount+. See the full list of nominations below.

You can watch a live stream of the 76th Tony Awards on FuboTV (free trial available)

Best Musical

& Juliet

Kimberly Akimbo

New York, New York

Shucked

Some Like It Hot

Best Play

Ain’t No Mo’

Between Riverside and Crazy

Cost of Living

Fat Ham

Leopoldstadt

Best Musical (Revival)

Into the Woods

Lerner & Loewe’s Camelot

Parade

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Best Play (Revival)

A Doll’s House

August Wilson’s The Piano Lesson

The Sign in Sidney Brustein’s Window

Suzan-Lori Parks’ Topdog/Underdog

Best Book of a Musical

& Juliet — David West Read

Kimberly Akimbo — David Linsay-Abaire

New York, New York — David Thompson & Sharon Washington

Shucked — Robert Horn

Some Like It Hot — Matthew López & Amber Ruffin

Best Original Score

Almost Famous — Music by Tom Kitt, Lyrics by Cameron Crowe & Tom Kitt

Kimberly Akimbo — Music by Jeanine Tesori, Lyrics by David Lindsay-Abaire

KPop — Music & Lyrics by Helen Park & Max Vernon

Shucked — Music and Lyrics by Brandi Clark & Shane McAnally

Some Like It Hot — Music by Marc Shaiman, Lyrics by Scott Wittman and Marc Shaiman

Best Actor (Musical)

Christian Borle (Some Like It Hot)

J. Harrison Ghee (Some Like It Hot)

Josh Groban (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)

Brian D’Arcy James (Into the Woods)

Ben Platt (Parade)

Colton Ryan (New York, New York)

Best Actress (Musical)

Annaleigh Ashford (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)

Sara Bareilles (Into the Woods)

Victoria Clark (Kimberly Akimbo)

Lorna Courtney (& Juliet)

Micaela Diamond (Parade)

Best Actor (Play)

Yahya Abdul-Mateen II (Suzan-Lori Parks’ Topdog/Underdog)

Corey Hawkins (Suzan-Lori Parks’ Topdog/Underdog)

Sean Hayes (Good Night, Oscar)

Stephen McKinley Henderson (Between Riverside and Crazy)

Wendell Pierce (Arthur Miller’s Death of a Salesman)

Best Actress (Play)

Jessica Chastain (A Doll’s House)

Jodi Comer (Prima Facie)

Jessica Hecht (Summer, 1976)

Audra McDonald (Ohio State Murders)

Best Supporting Actor (Musical)

Kevin Cahoon (Shucked)

Justin Cooley (Kimberly Akimbo)

Kevin Del Aguila (Some Like It Hot)

Jordan Donica (Lerner & Loewe’s Camelot)

Alex Newell (Shucked)

Best Supporting Actress (Musical)

Julia Lester (Into the Woods)

Ruthie Ann Miles (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)

Bonnie Milligan (Kimberly Akimbo)

NaTasha Yvette Williams (Some Like It Hot)

Betsy Wolfe (& Juliet)

Best Supporting Actor (Play)

Jordan E. Cooper (Ain’t No Mo’)

Samuel L. Jackson (August Wilson’s The Piano Lesson)

Arian Moayed (A Doll’s House)

Brandon Uranowitz (Leopoldstadt)

David Zayas (Cost of Living)

Best Supporting Actress (Play)

Nikki Crawford (Fat Ham)

Crystal Lucas-Perry (Ain’t No Mo’)

Miriam Silverman (The Sign in Sidney Brustein’s Window)

Katy Sullivan (Cost of Living)

Kara Young (Cost of Living)

Best Direction (Play)

Saheem Ali (Fat Ham)

Jo Bonney (Cost of Living)

Jamie Lloyd (A Doll’s House)

Patrick Marber (Leopoldstadt)

Stevie Walker-Webb (Ain’t No Mo’)

Max Webster (Life of Pi)

Best Direction (Musical)

Michael Arden (Parade)

Lear deBessonet (Into the Woods)

Casey Nicholaw (Some Like It Hot)

Jack O’Brien (Shucked)

Jessica Stone (Kimberly Akimbo)

Best Choreography

Steven Hoggett (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)

Casey Nicholas (Some Like It Hot)

Susan Stroman (New York, New York)

Jennifer Weber (& Juliet)

Jennifer Weber (KPop)

Best Orchestrations

Bill Sherman and Dominic Fallacaro (Shucked)

John Clancy (Kimberly Akimbo)

Jason Howland (Shucked)

Charlie Rosen & Bryan Carter (Some Like It Hot)

Daryl Waters & Sam Davis (New York, New York)

Best Scenic Design (Play)

Miriam Buether (Prima Facie)

Tim Hatley and Andrej Goulding (Life of Pi)

Rachel Hauck (Good Night, Oscar)

Richard Hudson (Leopoldstadt)

Dane Laffrey and Lucy Mackinnon (A Christmas Carol)

Best Scenic Design (Musical)

Beowulf Boritt (New York, New York)

Mimi Lien (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)

Michael Yeargan and 59 Productions (Lerner & Lowe’s Camelot)

Scott Pask (Shucked)

Scott Pask (Some Like It Hot)

Best Costume Design (Musical)

Tim Hatley, Nick Barnes and Finn Caldwell (Life of Pi)

Dominique Fawn Hill (Fat Ham)

Brigitte Reiffenstuel (Leopoldstadt)

Emilio Sosa (Ain’t No Mo’)

Emilio (Good Night, Oscar)

Best Costume Design (Musical)

Gregg Barnes (Some Like It Hot)

Susan Hilferty (Parade)

Jennifer Moeller (Lerner & Lowe’s Camelot)

Paloma Young (& Juliet)

Donna Zakowska (New York, New York)

Sound Design (Play)

Jonathan Deans and Taylor Williams (Ain’t No Mo’)

Carolyn Downing (Life of Pi)

Joshua D. Reid (A Christmas Carol)

Ben and Max Ringham (A Doll’s House)

Ben and Max Ringham (Prima Facie)

Sound Design (Musical)

Kai Harada (New York, New York)

John Shivers (Shucked)

Scott Lehrer and Alex Heumann (Into the Woods)

Gareth Owen (& Juliet)

Nevin Steinberg (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)

Lighting Design (Play)

Neil Austin (Leopoldstadt)

Natasha Chivers (Prima Facie)

Jon Clark (A Doll’s House)

Bradley King (Fat Ham)

Tim Lutkin (Life of Pi)

Jen Schriever (Arthur Miller’s Death of a Salesman)

Ben Stanton (A Christmas Carol)

Lighting Design (Musical)

Ken Billington (New York, New York)

Lap Chi Chu (Lerner and Loewe’s Camelot)

Heather Gilbert (Parade)

Howard Hudson (& Juliet)

Natasha Katz (Some Like It Hot)

Natasha Katz (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street)